Pouť horké vody karlovarských minerálních pramenů začíná v hloubkách několika kilometrů v masivu žul. Pod velkým tlakem a za vysoké teploty se v ní rozpouští oxid uhličitý a některé složky hornin. Termální voda obohacená o minerální látky vystupuje po významných poruchách zemské kůry k povrchu a vyvěrá v Karlových Varech podél zlomového pásma nazývaného zřídelní linie. V posledních desítkách metrů pod terénem klesá její tlak, část původně rozpuštěného CO2 se z roztoku uvolňuje a dochází k tvorbě sedimentů.
Karlovarské zřídelní sedimenty, obecně zvané vřídlovce, jsou tvořeny především minerálem aragonitem, méně často kalcitem, a s příměsí mnoha dalších minerálů, zejména železa a manganu, které způsobují jejich pestré zbarvení. Podle vzniku a formy jsou rozlišovány různé typy těchto sedimentů, například masivní páskované vřídlovce, které vznikají v podmínkách vyššího tlaku, žilníky v puklinách žulových hornin nebo mladé sintry, které obsahují významný podíl oxidů železa. Rychlé usazování sintrů umožňuje i výrobu vyhlášených karlovarských suvenýrů, například tzv. zkamenělých růží. Nejvzácnějším typem zdejších sedimentů jsou hrachovce, tvořené akumulacemi drobných kuliček, vznikajících na kontaktech horké a studené vody.
Vystavený vzorek pochází z prostoru tzv. Kostelní terasy, na níž stojí i kostel sv. Maří Magdaleny. Jedná se o kombinaci hrachovce a kompaktních zřídelních sintrů. Zvláštní akumulaci sedimentů Kostelní terasy popisoval již v r. 1789 David Becher, později Karl E. Hoff a Karl Hlawaczek. Až do počátku novověku byly vřídlovce využívány pro pálení vápna, od 18. století slouží k výrobě suvenýrů.
Vzorek darovalo Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje.
Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).
Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.
Otevírací doba se může dle počasí měnit. V případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu
Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.